Trešdien stājās spēkā aizliegums izmantot Ķīnā izstrādāto mākslīgā intelekta (MI) tērzēšanas robotu DeepSeek Lietuvas parlamenta Seimas nodrošinātajās ierīcēs.
Seimas kanclers Aļģirds Stončaitis medijiem apstiprinājis, ka viņš ir parakstījis rīkojumu par aizlieguma ieviešanu.
“Saskaņā ar šo rīkojumu DeepSeek nav atļauts izmantot nevienā no Seimas izdotajām ierīcēm. Tas attiecas uz visiem Seimas biroja darbiniekiem, tostarp deputātu padomniekiem,” viņš teica.
Pēc Stončaitis teiktā, ierobežojums tika ieviests kā piesardzības pasākums, lai aizsargātu datu drošību no iespējamiem riskiem, ko rada Ķīnas MI rīks.
“Mēs veicam preventīvus pasākumus, lai izvairītos no jebkādām problēmām, jo uzskatām DeepSeek par potenciālu apdraudējumu,” viņš teica.
Kanclers norādīja, ka, piemērojot aizliegumu deputātiem, būs nepieciešams Seima valdes lēmums, piebilstot, ka parlamenta darbiniekiem ir atļauts izmantot šo rīku savās personīgajās ierīcēs.
Lietuvas mediji jau ziņoja, ka Lietuva apsver iespēju valdības līmenī ierobežot piekļuvi DeepSeek. Saskaņā ar aizsardzības ministra vietnieka Tomas Godliauskas teikto, varas iestādes izskatīs, kā šādu ierobežojumu varētu tehniski īstenot.
Tikmēr Nacionālais kiberdrošības centrs (National Cyber Security Centre) ir paziņojis, ka stingri iesaka kritiskā sektora darbiniekiem neizmantot DeepSeek dienesta ierīcēs, brīdinot, ka šis rīks rada ievērojamu risku datu aizsardzības trūkuma dēļ.
Arī Lietuvas Valsts datu aizsardzības inspekcija (VDAI) (State Data Protection Inspectorate) paziņoja, ka tā rūpīgi uzrauga situāciju saistībā ar personas datu vākšanu, ko veic DeepSeek lietotne. Tiek uzsvērts, ka jau tagad tā saskata pārredzamības trūkumu. Tā ir aicinājusi sabiedrību neizmantot šo lietotni.