Lietuvas aizsardzības nozare pēdējos gados ir piedzīvojusi attīstību, tomēr uzņēmumi arvien biežāk sūdzas par pārmērīgu birokrātiju. Stingro regulējumu dēļ daudzi uzņēmēji norāda, ka bieži vien ir spiesti darboties juridiski neskaidrajā “pelēkajā zonā”, kas rada risku nonākt kriminālatbildības priekšā vai pat liek apsvērt iespēju pārcelt savu darbību uz ārzemēm, ziņo LRT.
“Šī kanalizācijas caurule ir arī A kategorijas ierocis,” sacīja Darius Antanaitis, organizācijas Ostara vadītājs, demonstrējot cauruli, metāla gabalu un plastmasas kasti. Saskaņā ar pašreizējiem noteikumiem, jebkuras detaļas, kas tiek izmantotas ieroču ražošanā, tiek klasificētas kā ieroči, tādēļ to iegādei un glabāšanai nepieciešamas īpašas atļaujas.
“Saskaņā ar likumu objekts ir bīstams no brīža, kad to sāk zīmēt uz rasēšanas dēļa,” saka Vaidas Sabaliauskas, Lietuvas Aizsardzības un drošības rūpniecības asociācijas (LGSPA) direktors.
Tādējādi ieroču ražotāji ir spiesti testēt savus produktus ārvalstīs, kur regulējumi ir mazāk stingri. Testēšanu varētu veikt militārajos poligonos, taču uzņēmumi apgalvo, ka tas ir sarežģīti. Tāpēc tie ir spiesti darboties juridiski pelēkajā zonā. Ja tos pieķertu, viņiem draudētu kriminālatbildība.
“Mēs vienkārši dodamies uz lauksaimnieku lauku, lai tos izmēģinātu. Citas iespējas nav,” saka Edvinas Kerza, ScaleWolf Management izpilddirektors. “Nav atbildes, kā, piemēram, pārbaudīt drona nomešanas mehānismu. Es pat nerunāju par sprāgstvielām, runa ir tikai par pāris ūdens pudeļu nomešanu.”
Tikmēr dronu ražotājs Monopulse testē savu aprīkojumu Dānijā. Tur viņi var lidot ar saviem droniem īpaši pielāgotās telpās vai drošā gaisa koridorā. Lietuvā nekas no tā nav pieejams.
Uzņēmumi apgalvo, ka viņi nav pret kontroli, sakot, ka tagad saskaras ar aizliegumu, nevis regulējumu, norāda Ostara vadītājs Antanaitis.
Visus ar ieročiem saistītos tiesību aktus reglamentē Ieroču un munīcijas kontroles likums, un diskusijas par tā atjaunināšanu notiek jau vairākus gadus. Tomēr līdz šim nekādas izmaiņas nav notikušas.
Tomēr Iekšlietu ministrija ir piesardzīga. “Procedūru atvieglošana vai vienkāršošana varētu izmaksāt ļoti dārgi. Kad testi kļūst par veidu, kā izmantot kaut ko kā ieroci? Tas ir ļoti sarežģīti,” saka Lietuvas iekšlietu ministrs Vladislavs Kondratovičs.