Divi Slovēnijā arestētie Krievijas slepenie spiegi ir atzinuši savu vainu ātrā tiesas procesā, kas, iespējams, paver ceļu viņu iekļaušanai gūstekņu apmaiņā starp Krieviju un rietumiem.
Pāris, kuru īstie vārdi, domājams, ir Artjoms Dultsevs un Anna Dultseva, tika arestēti 2022. gada beigās. Tiek uzskatīts, ka viņi ir “nelegāļi” – slepeni Krievijas spiegi, kuri ir apmācīti uzdoties par ārzemniekiem un gadiem ilgi dzīvo ārzemēs, izmantojot savu slepeno identitāti. Viņi izlikās par argentīniešu pāri Ludwig Gisch un Maria Mayer un ar saviem diviem bērniem runāja spāniski. Maria vadīja tiešsaistes mākslas galeriju, bet Ludwigs nodarbojās ar IT uzņēmējdarbību, taču paralēli viņi slepeni strādāja Krievijas izlūkdienestam.
Pāris atzinis savu vainu apsūdzībās par spiegošanu un dokumentu viltošanu, teikts Ļubļanas apgabaltiesas paziņojumā. Tiesa viņiem piesprieda vairāk nekā pusotru gadu cietumā, kas līdzvērtīgs izciestajam laikam, un lika izraidīt viņus no valsts. Viņiem arī tika aizliegts atgriezties Slovēnijā piecus gadus.
Tiek uzskatīts, ka pāris izmantoja Slovēnijas atrašanās vietu Šengenas brīvas pārvietošanās zonā, lai veiktu uzdevumus Krievijas izlūkdienestiem visā Eiropā. Kāds avots laikrakstam The Guardian iepriekš vēstījis, ka kratīšanas lakā, pāra izmantotajā birojā, policija atrada tik daudz naudas, ka tās saskaitīšana prasīja vairākas stundas. Pāra divi bērni pēc aizturēšanas tika nodoti aizbildniecībā un turpināja mācīties starptautiskā skolā Ļubļanā. Nav skaidrs, kas ar viņiem notiks tagad.
Iespējamā gūstekņu apmaiņa
Pagājušajā gadā informācijas avots medijiem Ļubļanā sacījis, ka pāris pēc aizturēšanas atteicies sadarboties un neko nav teikuši izmeklētājiem. Taču piebilda, ka Krievijas amatpersonas privātā sarunā ātri vien atzinušas, ka pāris ir izlūkdienestu darbinieki, un sākušās sarunas par iespējamu viņu apmaiņu.
Slovēnijas ziņu portāls N1 atsaucās uz anonīmiem avotiem, kas apgalvoja, ka abi spiegi būs daļa no gaidāmās gūstekņu apmaiņas. Šādas spekulācijas izskanējušas saistībā ar ziņām, ka daudzi Krievijas ieslodzītie, tostarp vairāki politieslodzītie, ir pārvietoti no viņu ieslodzījumu vietām.
Vašingtona un Maskava jau mēnešiem ilgi ir iesaistījušās slepenās sarunās par iespējamu ieslodzīto apmaiņu. Baltais nams vēlas atbrīvot ieslodzītos ASV pilsoņus Krievijas cietumos, tostarp Wall Street Journal žurnālistu Evan Gershkovich, kurš šomēnes tika notiesāts uz 16 gadiem par spiegošanu. Gershkovich, viņa darba devējs un ASV valdība noliedza apsūdzības.
Krievijas iestādes tiek apsūdzētas, ka tās devušas rīkojumu par Gershkovich un citu personu arestu, lai iegūtu “apmaiņas žetonus”, kurus varētu izmantot potenciālajā apmaiņā. Krievijas prezidents Vladimirs Putins ir skaidri norādījis, ka viņa galvenais mērķis atbrīvošanai ir Vadims Krasikovs – krievu slepkava, kurš 2019. gadā Berlīnes parkā nošāva čečenu trimdinieku.