Policija Vācijā ir veikusi teroristu grupējuma “Islāma valsts” finansēšanas tīkla reidus, arestējot vairākus aizdomās turamos. Trešdien Karlsrūes prokurori paziņoja, ka vairāk nekā 1000 federālās un valsts policijas darbinieku ir iesaistīti reidos, kas norisinās vairākās valstīs, saistībā ar iespējamo terorisma finansēšanas tīklu.
Septiņi aizdomās turētie tika arestēti aizdomās par ziedojumu vākšanu un to pārsūtīšanu tā dēvētajam teroristu grupējumam “Islāma valsts” (IS).
Līdz šim zināmais
Aizdomās turamie – četras sievietes un trīs vīrieši ar Vācijas, Turcijas, Marokas un Kosovas pilsonību – tika arestēti piecās Vācijas pavalstīs, bet izmeklētāji pārmeklēja 19 īpašumus Vācijā, piemēram, Berlīnē, Bavārijā, Hamburgā, Hesenē, Tīringenē un Lejassaksijā, un vienu Nīderlandē, teikts federālo prokuroru paziņojumā.
Prokurors norādīja, ka četri no arestiem tika veikti Ziemeļreinā-Vestfālenē, bet pa vienam – Bādenē-Virtembergā, Reinzemē-Pfalcā un Brēmenē.
Aizdomās turētie tiek apsūdzēti par ārvalstu teroristu organizācijas atbalstīšanu un dažos gadījumos par eksporta tiesību aktu pārkāpšanu. Viņi, iespējams, piederēja starptautiskam tīklam, kas, izmantojot platformas, tostarp Telegram, lūdza finansiālus ziedojumus IS Sīrijā.
Tiek uzskatīts, ka nauda tiek vākta, izmantojot sociālo mediju kampaņas ar tādiem nosaukumiem kā “Tava māsa nometnē” (“Your Sister in the Camp”), kas tiek rīkotas jau vairākus gadus.
Saskaņā ar izmeklētāju sniegto informāciju šādā veidā tika pārskaitīti vismaz 65 000 eiro. Nauda tika izmantota IS stiprināšanai un, jo īpaši, lai uzlabotu ieslodzīto IS locekļu apgādāšanu divās nometnēs Sīrijas ziemeļos, norādīja prokurori. Viņi piebilda, ka dažos gadījumos nauda ļāva ieslodzītajiem izbēgt no apcietinājuma vai kontrabandas ceļā tikt izvestiem no Al-Hol un Roj nometnēm.
Apdraudējums joprojām tiek uzskatīts par augstu
Vācijas iekšlietu ministre Nensija Fēzere sacīja, ka šie reidi liecina par to, cik nopietni tiesībaizsardzības iestādes joprojām uztver IS draudus.
“Islāmistu terorisma draudi joprojām ir augsti,” sacīja Fēzere. “Mēs esam ļoti modri un turpinām vērsties pret islāmistiem.”
“Islāmistu terorisma finansēšanas tīklu apzināšana un noskaidrošana ir ļoti svarīga. Tieši finanšu resursi ir tie, kas ļauj izplatīties antikonstitucionālām ideoloģijām un veido pamatu teroristu darbībām. Tāpēc ir ļoti svarīgi atklāt un likvidēt šos tīklus.”
Sodāms kopš 2014. gada
IS kontrolēja lielas teritorijas kara plosītajā Sīrijā un kaimiņos esošajā Irākā, 2014. gada jūnijā pasludinot tā dēvēto kalifātu (caliphate).
Vācijas iekšējās izlūkošanas dienests apgalvo, ka IS kulminācijas posms beidzās 2016. gadā, un kopš tā laika ekstrēmisti zaudējuši to pārņemtās teritorijas. Tomēr “Islāma valsts” šūnas joprojām aktīvi darbojas gan Irākā, gan Sīrijā.
Kopš 2014. gada sākuma, saskaņā ar kriminālkodeksu, ir ierosināta kriminālvajāšana par darbībām, ko izdarījuši IS locekļi vai atbalstītāji. It sevišķi, kuri ir Vācijas pilsoņi, pastāvīgie iedzīvotāji vai darbojas valstī.
Likums aizliedz aktivitātes sociālajos tīklos un demonstrācijas par labu džihādistu grupējumam. Aizliedzot jebkāda veida atbalsta darbības, piemēram, naudas un materiālu vākšanu, un kaujinieku vervēšanu.