Ķīnā ražoti droni joprojām rada ievērojamu risku kritiskajai infrastruktūrai un ASV nacionālajai drošībai. Uzņēmumiem būtu jāuzmanās ar to izmantošanu, jaunā paziņojumā brīdina ASV Federālās izmeklēšanas birojs (FIB) un Kiberdrošības un infrastruktūras drošības aģentūra (CISA).
Šis brīdinājums izskan, kamēr ASV aizsargājas pret Ķīnas uzbrukumiem ASV kritiskās infrastruktūras organizācijām, kuras Ķīnas hakeri aktīvi mēģina izspiegot kopš 2021. gada. Organizācijas, pret kurām hakeri vērsušies, ietver jūrniecības, transporta, komunikāciju, komunālo pakalpojumu, valdības u.c. sektorus.
“Mūsu valsts kritiskās infrastruktūras nozarēs, piemēram, enerģētikā, ķīmiskajā rūpniecībā un telekomunikāciju nozarē, arvien vairāk tiek izmantotas bezpilota gaisa sistēmas, lai veiktu dažādus uzdevumus. Galu galā samazinot operatīvās izmaksas un uzlabojot personāla drošību,” savā paziņojumā teica CISA (Cybersecurity and Infrastructure Security Agency) izpilddirektora palīgs infrastruktūras drošības jautājumos Dr. Deivids Mušingtons.
“Tomēr Ķīnā ražoto bezpilota lidaparātu izmantošana rada risku, ka tiks izpausta sensitīva informācija. Kas rezultātā apdraud ASV nacionālo drošību, ekonomisko drošību un sabiedrības veselību un drošību.”
Publicētajā memorandā norādīts uz Ķīnas valdības pieņemtajiem likumiem (kopš 2015. gada), kas paredz, ka Ķīnas uzņēmumiem, tostarp Ķīnai piederošo dronu ražotājiem, ir jāsniedz valdībai piekļuve datiem, kas savākti Ķīnā un visā pasaulē.
“Šādu uzņēmumu savāktie dati ir būtiski svarīgi Ķīnas militāro un civilo tehnoloģiju saplūšanas stratēģijai, kuras mērķis ir iegūt stratēģiskas priekšrocības pār ASV, atvieglojot piekļuvi progresīvām tehnoloģijām un ekspertīzei.”
ASV Tēvzemes drošības departaments (DHS – Department of Homeland Security) jau gadiem ilgi ir brīdinājis par riskiem, ko rada Ķīnā ražoti droni, kuri dominē pasaules komerciālo dronu tirgū. 2019. gadā DHS brīdinājumā norādīja, ka droni var sūtīt sensitīvus lidojuma datus to ražotājiem Ķīnā, kur tiem var piekļūt tur esošā valdība un valdības iestādes.
Savukārt 2017. gadā ASV armija aizliedza izmantot Ķīnā ražotus DJI (Ķīnas tehnoloģiju uzņēmums) dronus, kas ir vadošais ASV un Kanādā izmantoto dronu ražotājs. Memoradā tiek apgalvots, ka uzņēmums dalījies ar datiem par kritisko infrastruktūru un tiesībaizsardzības iestādēm ar Ķīnas valdību.
DJI toreiz noliedza šīs apsūdzības, komentējot: “DJI uzņēmumā drošība ir visu mūsu darbības pamatā, un mūsu tehnoloģiju drošību ir neatkarīgi pārbaudījusi ASV valdība un vadošie ASV uzņēmumi”.
Braiens Harels, kurš no 2018. līdz 2020. gadam strādāja DHS infrastruktūras drošības direktora vietnieka amatā, CNN vēstījis: “Jaunās vadlīnijas ir svarīgs atjauninājums, ņemot vērā, ka tiesībaizsardzības iestādes un kritiskās infrastruktūras operatori joprojām izmanto šos riskantos rīkus.”
“Tas nav nekāds bieds – mēs esam redzējuši, kā šie droni nopludina datus ārzemēs, un ir labi redzēt, ka valdības aģentūras nosauc zināmos draudus,” viņš piebilda. “CISA un FIB pamatoti norāda uz risku un, vēl svarīgāk, uz to, kā mazināt šos zināmos kiberdraudus. Ir skaidrs, ka Amerikas Savienoto Valstu valdība Ķīnā ražotos dronus uzskata par draudu drošībai, jo Ķīnas dominance elektronikas piegādes ķēdē, tostarp dronu jomā, kaitē ASV nacionālās drošības interesēm.”