Novembris Latvijā allaž ir valsts mēnesis, kuru sagaidām rudenīgā pelēcīgumā, taču lāpas, svecītes un tautiešu kopā būšana liek sasildīties. Lai šajā patriotiskajā mēnesī izgaismotu arī Latvijas drošības nozarē strādājošos, esam apkopojuši patriotiskās filmas par dažādiem Latvijas drošības notikumiem, cilvēkiem, laika periodiem un iestādēm.
1. Lietas Nr. 1918-2018. Dokumentālā filma par Latvijas policijas 100 gadiem
Filma pieejama: https://replay.lsm.lv/lv/ieraksts/ltv/145911/lietas-nr-1918-2018-dokumentala-filma-par-latvijas-policijas-100-gadiem
Vēstures dokumentālā filmā «Lieta 1918 – 2018», kas veltīta Latvijas valsts simtgadei, stāsta par Latvijas policijas pārmaiņām pēdējo 100 gadu laikā, sākot no tās izveidošanas, kad policisti pārvietojās ar zirgiem, līdz pat mūsdienām, kad policijas darbā ir ienākušas tehnoloģijas un arī DNS noteikšanas ierīces.
Filmu caurvij trīs vēstures stāsti par tiesībsargu metodēm, kļūdām un panākumiem, izmeklējot trīs Latvijas sabiedrībā dažādos laikos labi pazīstamu, baisu noziedznieku – Anša Kaupēna, Staņislava Rogaļova un tā dēvētā Imantas pedofila – atmaskošanu.
Filmā izmantoti arhīvu materiāli, aculiecinieku intervijas, sarunas ar izmeklētājiem, noziegumu un izmeklēšanas retrospektīvas.
Filmas autori: režisors Uģis Kronbergs, scenārists Guntis Bojārs.
2. Paspēt izglābt. Dokumentālā filma par VUGD 100 gadu vēsturi
Filma pieejama: https://replay.lsm.lv/lv/ieraksts/ltv/145414/paspet-izglabt-dokumentala-filma-par-vugd-100-gadu-vesturi
Laika gaitā, mainoties varām, nemainīga ir palikusi ugunsdzēsēju degsme palīdzēt citiem, riskējot ar to, kas ir visdārgākais. Filmā «Ugunsdzēsēji» bijušie un esošie ugunsdzēsēji stāsta par savu ikdienas darbu, cilvēku glābšanu un došanos briesmās.
Pēc Latvijas valsts izveidošanas darbojās gan brīvprātīgās vienības, gan arī profesionālās komandas, kas baudīja lielu sabiedrības atbalstu un uzticību. Par šo periodu filmā stāsta bijušie ugunsdzēsēji, kuru tēvi darbojās brīvprātīgajās vienībās. Ugunsdzēsēju amats vairākās ģimenēs ir iesakņojies paaudžu paaudzēs. Lielākie ugunsgrēki, ugunsdzēsēju uzvaras un zaudējumu cīņā ar liesmām – tas viss veidojis ugunsdzēsības dienestu Latvijā tādu, kāds tas ir patlaban!
Rež: Liene Zeimunde, redaktore Dace Stirāne
3. Sargāj’ savu tēvu zemi. Dokumentāla filma par robežsardzes vēsturi
Filma pieejama: https://replay.lsm.lv/lv/ieraksts/ltv/144275/sargaj-savu-tevu-zemi-dokumentala-filma-par-robezsardzes-vesturi
Pirmais cilvēks, ar kuru ikvienam ir darīšana, iebraucot Latvijā, ir robežsargs. Viņš pirmais aci pret aci saskaras arī ar valsts ienaidnieku – kontrabandistu, nelegālo imigrantu, spiegu un kara gadījumā – ar iebrucēju. Robežsardze ir valsts drošības pirmā līnija.
Dokumentētas pirmo robežsargu bērnu un mazbērnu atmiņas par to, kā viņu ģimenes dzīvoja kordonos uz austrumu robežas pirms Otrā pasaules kara un kāds liktenis represētos robežsargus piemeklēja.
Filma stāsta arī par mūsdienām. Par to, cik smagi robežsardze atdzima pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Deviņdesmito gadu sākumā nebija naudas pat, lai apģērbtu un pabarotu robežsargus, nemaz nerunājot par tehniku un ieročiem. Par to, kā no jauna iezīmēja un iekārtoja valsts robežu un kā tagad pirmo reizi valsts vēsturē būvē žogu. Jau vairākus gadus Latvijas robežsardzes kuģi uzmana ne vien robežu Baltijas jūrā, bet peld arī plašākos starptautiskos ūdeņos, kur līdz ar Eiropas Savienības robežas sargāšanu nodarbojas ar cilvēku glābšanu un pārrobežu noziedzības apkarošanu. Par dienestu stāsta bijušie un pašreizējie robežsargi, kā arī vēstures pētnieki.
Filmas autori: režisore Dace Slavinska, žurnāliste Judīte Čunka, operatori Uvis Burjāns un Armands Rudzītis.
4. Suflieris (2021)
Filma pieejama:
https://go3.lv/movies/sufleris,vod-4605279
https://viedtelevizija.lv/skaties/suflieris
1939. gada vasaras mēneši tiek pavadīti kara priekšvakarā. Igaunijas Pretizlūkošanas dienesta vadītājs tiek nonāvēts laikā, kad staļiniskā Padomju Savienība un Hitlera Trešais reihs noslēdz vienošanos. Virmo aizdomas par nodevēju savējo vidū. Politiskajiem un militārajiem samezglojumiem savelkoties ciešāk, uzdevums atrast padomju dubultspiegu tiek lūgts igaunim Fēliksam Kanguram. Iekams tiek meklēts “kurmis” jeb aģents Suflieris, tiek ieņemta Polija. Drīz vien Fēlikss veic stindzinošu atklājumu, kas mainīs pasaules gaitu.
Filmas ievadtitri atritina Otrā pasaules kara hronikas atpakaļejošā kustībā, bet fikcionālo personāžu attiecības risinātas uz vēsturiskā audekla. Igauņa Margusa Paju otrā pilnmetrāža – vēsturiskais spiegu trilleris – ieved Eiropā, kuru pirmajos soļos pārzīmē Molotova-Ribentropa pakts. Šie kulišu pārkārtojumi kinematogrāfiski risināti ar film noir paņēmieniem un nostaļģiskām vēstures un melodrāmas inkrustācijām. Starptautiski atzītajā kinodarbā lomās pulcēti arī latviešu aktieri – starp tiem arī Agnese Budovska un Kaspars Znotiņš.
Režija: Marguss Paju
5. The brave man wins (Drošais uzvar!)
Mācību bāzē netālu no Rīgas, Latvijā, speciālo uzdevumu vienības jauniesaukto grupa gatavojas atlases procesam, kas noteiks viņu profesionālo nākotni. Gan fiziski, gan garīgi pārbaudīti, ne visi izies cauri bez izstāšanās, bet tie, kas izies, kļūs par Latvijas elites karavīriem.
Latvijas speciālie spēki, kas tika izveidoti deviņdesmito gadu sākumā, uzreiz pēc valsts neatkarības atgūšanas, tāpat kā citās valstīs, tiek uzskatīti par elites karavīriem. To operācijas ietver pretterorisma, meklēšanas un glābšanas, jūras, zemūdens, uzbrukumu un aizturēšanas, kā arī gaisa desantu operācijas.
6. OMEGA
Dokumentālā filma veltīta pretterorisma vienības “Omega” 20. gadadienai. Omega ir ne tikai pēdējais burts latīņu alfabētā, bet arī pēdējā instance, pēdējais spēks, kad citas metodes ir izsmeltas. Tā ir viena no slepenākajām Iekšlietu ministrijas vienībām, kura atbrīvo ķīlniekus un aiztur īpaši bīstamus noziedzniekus. Filmā stāstīts par specvienību, tās izveidi un stingro atlasi.
Filmas autore Diāna Spinu
operators Igors Ņikitenkovs
grafika Pavel